Uppfödare

Uppfödare som vill vara med på Uppfödarlistan och Valpförmedlingen på hemsidan för SPHK’s rasklubb för samojed är naturligtvis först och främst är medlem i rasklubben samt förbinder sig att:· Följa SPHK’s målsättningar och stadgar
· Följa SKK’s grundregler
· Sträva efter att följa angivna rekommendationer i RAS
· På sin hemsida (om man har någon) länka till SPHK’s rasklubb för Samojed
· Bör förmedla 2 ex. av Polarhunden gratis till nya valpköpare
(Via ”medlemsansvarig i SPHK Maria Gustafsson )
· Följa rasklubbens rekommendationer för uppfödnings etik
· Aktivt delta i rasklubbens uppfödarträffar minst vartannat år, helst genom egen närvaro men kan också genomföras via telefonkontakt eller motsvarande under mötet.
· För att få valpförmedling måste man stå med på uppfödarlistan (om man har kennelnamn)
 
 
Aatelina’s
www.wanhatalosvovvar.com
Elina Wanhatalo, Övertorneå
Tel: 073-8302736
E-mail: aatelinas@hotmail.com
 
Absolutnollnollsju’s
Linda Andersson, Trelleborg
Tel: 0410-12736
Mobil: 0709-678097
E-mail: agmo@home.se
 
Bivvilis
www.bivvilis.se
Pernilla W-Osietzki, Härslöv
Tel: 0418-753 65
Mobil: 070-61 84 239
E-mail: pernilla@bivvilis.se
 
Bielkersmils
http://bielkersmils.com
Christina Nisula, Molkom
Mobil: 070-040 52 67
E-mail: bielkersmil@gmail.com
 
Björnkällans
www.bjornkallans.se
Marita Andersson, Möklinta
Tel: 0224 – 920 82
Mobil: 070-535 58 79
 
Blåtassens Kennel
www.kennelblatassen.se
Eliza Kirgios
073-673 40 06
Leo Kirgios
076-906 47 74
Blatassens@gmail.com
 
Broby Klostergårds
www.brobyklostergard.se
Peter & Irene Hammarlund, Landsbro
Tel: 0383-60603
Mobil: 070-5260603
E-mail: info@brobyklostergard.se
 
Cassamira’s
www.cassamiras.se
Camilla Dehlin-Johansson
Tel: 018-344 322
E-mail: cassasmiras_camilla@msn.com
Katri Nyholm
Tel: 08 – 51238201
E-mail: katrin_nyholm@hotmail.com
 
Cloudland’s
www.cloudlands.nu
Christina Lindbladh,
Eslöv Tel: 0413-54 12 34
 
Deejasome
www.deejasome.se
Anneli Jönsson, Eslöv
Tel: 0413-59 14 99
E-mail: kennel@deejasome.se
 
Great
www.kennelgreat.dinstudio.se
Elga Carlsson, Hedemora
Tel: 0225 321 42
E-mail: kennelgreat@telia.com
 
Haletorpets
www.haletorpets.se
Heléne Elm Truedsson, Åstorp
Tele: 042-675 23
Mobil: 070-6127523
E-mail: helene@haletorpets.se
 
Jewel of Jamal
www.lappland-lodge.se
Hiltrud & Volker Pfeiffer, SorseleTel.
0768-444303
E-mail: info@lappland-lodge.se
 
Jämtdalens
www.jamtdalens.se
Karina Olsson, LIT
Tel: 0642-510 73
Mobil: 070-238 6654
E-mail: olsson.karina@telia.com
 
 
Kjeborgs
www.samojeder.com
Borghild & Kjetil Hagen, Åmotfors
E-mail: post@samojeder.com
 
Kvarnlyckans
www.kvarnlyckans.se
Ann Engström, Eskilstuna
Tel: 016-73088
E-mail: nettis_87@hotmail.com
 
Lejonbols
www.lejonbols.info
Eva Ohlsson, Uppsala
Tel: 018-368017
Mobil: 0705-368017
E-mail: lejonbols@swipnet.se
 
Newsam’s
www.newsams.se
Carina Cansund, Nybro
Tel: 0481 – 138 60
E-mail: newsams@telia.com
 
Nikz Blues
www.123minsida.se/nikzblues1
Britt Forsgren, Södertälje
Tel: 08 – 550 93 043
E-mail: brittforsgren@hotmail.com
 
Nordic Sam’s
Pernilla Carlsson, Ödsmål
Tel: 0303-77 35 73
E-mail: webmaster@nordicsams.com
 
Nordvikens
www.nordviken.nu
Annica & Nisse Uppström, Hallen
Tel: 0643 – 220 41
E-mail: nordviken@home.se
 
Olenkas
http://olenkaskennel.wixsite.com/olenkas-kennel
Anna & Dan Palmblad,
Hulta Lugnet, Sätila
0707952688 eller 0761414676
 
Plogens
Helene Larsson, Svartsjö
Tel: 08-56042084
Mobil: 070-3774456
E-mail: helene.larsson@addici.com
 
Polartassen
www.polartassen.se
Diana Karlsson, Los
Mobil: 070-2660966
E-mail: polartassen10@telia.com
 
Polarullens
www.samojed.se
Margareta Kohrtz & Wouter de Ridder, Mattmar
Tel: 0640 – 451 00
E-mail: villaborg.samojed@telia.com
 
Polarvargens
www.polarvargen.com
Ann Lundgren, Stora Skedvi
Tel: 0225 – 400 83
E-mail: webmaster@polarvargen.com
 
Posh Paws
www.poshpaws.se
Natalie Austen Öhrn, Höör
073-5425722
info@poshpaws.se
 
Samochas kennel
www.samochas.se
Lotta Eriksson, Östhammar
070-454 94 02
E-mail: samochaskennel@gmail.com
 
Samokinas
Erica Eriksson, Umeå
Tel: 090 – 815 99
Mobil: 0738 – 13 38 06
E-mail: erica@samokinas.se
 
Sampolill
Louise Bonta, Bjurholm
Tel: 0932-260 09
E-mail: louise.bonta@telia.com
 
Samsib
www.samsib.blogg.se
www.facebook.com/samsibsverige
Jonas Öhrn, Höör
070-7415268
jonas@bernoulli.se
 
Silversvansens
http://www.silversvansen.se
Helena Björk, Åkersberga
Tel: 08-540 210 51
Mobil: 073-970 34 91
E-mail: ord@yana.se
 
Skullsams
Eva Skullman, Östra Ryd
Mobil: 073-8320437
E-mail: ossyskullman@hotmail.com
 
Snödiamantens
www.snodiamantens.se
Monika & Michael Berglöf, Mockfjärd
Tel: 0241-61937
Mobil: 073-6124729
E-mail: monika_101@hotmail.com
 
Snölyktans
Kristina Hansson, Nässjö
Tel: 0380-75575, 0380-660050
Mobil: 070-7698856
Email: tina@snolyktan.se
 
Snötrollens
www.snotrollens.se
Linda Almquist & Fredrik Petri, Linköping
Tel: 073-0285944
E-mail: snotrollens@telia.com
 
Swedsams
www.swedsams.se
Christina Bjerstedt-Olsson, Önnestad
Tel: 044 – 701 36
E-mail: webmaster@swedsams.se
 
 
Whitecoat’s
www.whitecoat.se
Marita Högberg, Tulinge
Tel: 08-778 45 77
Mobil: 0708-503650
E-mail: marita.hogberg@gmail.com
Tiina Jansson, Järna
Mobil: 070-606 9227
 
White Unicorn’s
Elisa Perkiö, Karlskoga
Tel: 0586-31273
Mobil: 070-7880503
E-mail: elisa_perkio@hotmail.com
 
Zyklonens
www.samojed.in
Gun Andersson & Ingvar Grape, Rimbo
Tel: 08 – 512 92 118
E-mail: samojed@telia.com