Styrelsen har nu haft både ett konstituerande möte och ett första styrelsemöte. De nya styrelsemedlemmarna hälsades välkomna och fick en kort introduktion i styrelsearbetet.
Inventering av kommittéerna och deras medlemmar gjordes samt om någon kommitté har vakanta platser som behöver tillsättas.
En utvärderingsenkät av samojedernas vintersamling i Furudal kommer inom kort att publiceras till medlemmarna på hemsida och Facebook.
Frågor som uppkom under årsmötet angående det vidare arbetet med genetisk hållbarhet uppdrogs Ras- och avelskommittén att arbeta vidare med efter att revideringen av RAS är slutförd. Återkoppling från SKK har inkommit och arbetsgruppen har möte för det inplanerat.
SKKs policy för sociala medier som gäller alla medlemmar inom SPHK diskuterades.
Intresset av ett medlemsmöte vid utställningshelgen i Degeberga samt möjlighet att erbjuda någon form av gemensam måltid kommer att undersökas. Besked om det kommer att publiceras längre fram.
Kontakta styrelsen via mejl till sekreteraren vid frågor – sekreterare.sam@sphk.se
/STYRELSEN
