Vinnare

Segrare genom åren 

2020 

PD300  PD180*
Nome  B 8 dogs  Hendrik Stachnau  Nome  B 8 dogs  Amanda Wikner
      Nome  C 8 dogs  Per Olav Myrvang
      Nome  C 12 dogs  Isabelle Travadon

* Pga mycket svåra väderförhållanden startade inte PD300 Nome C. 
I stället genomfördes denna klass över 180 km. 

2019 

PD300  PD160
Pulka  1-4 dogs  Edith Braakhekke  Pulka  1-4 dogs 
Nome  B 8-12  

dogs 

Dominik Winkler  Nome  B 8 dogs  Fredrik Persson
Nome  C 8 dogs  Michael Hess  Nome  C 6-8 dogs  Eveline Koch

 

2018 

PD300  PD160
300 km – WSA Världsmästerskap  160 km – WSA Världsmästerskap
Pulka  1-4 dogs  Åshild Hveem  Pulka  1-4 dogs  Sverre N. Moe
Nome  B 8 dogs  –  Nome  B 6 dogs  Dominik Winkler
Nome  B 12 dogs  Hendrik Stachnau  Nome  C 6 dogs  Eveline Koch
Nome  C 8 dogs  –  Nome*  B 8 dogs  Lars Jämtsved
Nome  C 12 dogs  Kenneth Monsen  Nome*  C 8 dogs  Catherine  

Fontaine

* ej VM-status

2017 

PD300  PD160
300 km – WSA Världsmästerskap  160 km – WSA Världsmästerskap
Pulka  1-4 dogs  –  Pulka  1-4 dogs  Ülle Aaslav 

Kaasik

Nome  B 8 dogs  Erle Amalie  

Fuglesteg 

Nome  B 6-8 dogs  Fredrik Persson
Nome  B 12 dogs  Jo Inge Fuglesteg  Nome  C 6-8 dogs  Malin Sundin
Nome  C 8 dogs  Eveline Koch      
Nome  C 12 dogs  Baltasar Gallardo      

 

2016 

PD300  PD160
300 km – WSA Europamästerskap  
Pulka  1-4 dogs  Sverre N. Moe  Pulka  1-4 dogs  Håkan Nisula
Nome  B 12 dogs  Frits Bakker  Nome  B 6-8 dogs  Hendrik Stachnau
Nome  C 8 dogs  Catherine Fontain  Nome  C 6-8 dogs  Malin Sundin
Nome  C 12 dogs  Eveline Koch      

 

2015

PD300  PD160
Pulka  1-4 dogs  –  Pulka  1-4 dogs  Håkan Nisula
Nome  B 12 dogs  –  Nome  B 6-8 dogs  Christer Afséer
Nome  C 12 dogs  Klaus Barth  Nome  C 6-8 dogs  Patric Junod

 

2014 

PD300  PD160
Pulka  1-4 dogs  –  Pulka  1-4 dogs  Sven Wirén
Nome  B 8-12  

dogs 

–  Nome  B 6-8 dogs  Francien Kamp
Nome  C 8-12  

dogs 

Trond Hansen  Nome  C 6-8 dogs  Carol Crot

 

2013 

PD300  PD160
Pulka  1-4 dogs  Daniel Fellmann  Pulka  1-4 dogs  Gösta Karlberg
Nome  B 8-12  

dogs 

Gøran Halvorsen  Nome  B 6-8 dogs  Håkan Nisula
Nome  C 8-12  

dogs 

Eveline Koch  Nome  C 6-8 dogs  Kenneth Monsen

 

2012 

PD300  PD160
Pulka  1-4 dogs  Leif R.  

Björnesedh 

Pulka  1-4 dogs  Sven Wirén
Nome  B 8 dogs  Kristin Esseth  Nome  B 6-8 dogs  Francien Kamp
Nome  C 8-12 dogs  Karsten Grönås  Nome  C 6-8 dogs  Malin Sundin

 

2011

PD300  PD160
Pulka  1-4 dogs  Lennart  

Andersson 

Pulka  1-4 dogs  Trond Tjomsland
Nome  B 8-12  

dogs 

Kristin Esseth  Nome  B 6 dogs  Per-Esben  

Jakobsen

Nome  C 8-12  

dogs 

Sigmund Alhaug  Nome  C 6 dogs  Pierre-Antoine  

Heritier

 

2010 

PD300  PD160
Pulka  1-4 dogs  Håkan Nisula  Pulka  1-4 dogs  Marcus Högl
Nome  B 8-12  

dogs 

Christer Afséer  Nome  B 6-8 dogs  Michael Schmidt Nägel
Nome  C 8-12  

dogs 

Trond Hansen  Nome  C 6-8 dogs  Eveline Koch

 

2009 

PD300  PD160
Pulka  1-4 dogs  Björn Zelander  Pulka  1-4 dogs  Per-Esben  

Jakobsen

Nome  B 8 dogs  Christer Afséer  Nome  B 6 dogs  Kim Thomasen
Nome  C 8 dogs  Sigmund Alhaug  Nome  C 6 dogs  Agneta Nilsson  

Hörnlund

Nome  C 12 dogs  Richard  

Ryderstedt

     

 

2008 

PD400
Nome  C 12 dogs  Pierre-Antoine Heritier
PD300  PD160
Pulka  1-4 dogs  Sverre N. Moe  Pulka  B 1-4 dogs  Per Esben Jakobsen
Nome  B 8 dogs  Christer Afséer  Pulka  C 1-4 dogs  Rupert Hirschberg
Nome  C 8 dogs  Sigmund Alhaug  Nome  C 6 dogs  Harry Weiss
      Nome  C 6 dogs  Eveline Koch

 

2007

PD300  PD150
Pulka  1 dog  Sverre N. Moe  Pulka  1 dog  Siri Storevik

 

PD300  PD150
Pulka  2-4 dogs  Freddy Kampenes  Pulka  2-4 dogs  Inge Eklund
Nome  B 6 dogs  Daniel Bulens  Nome  B 6 dogs  Jörgen Sandqvist
Open  

class 

Morten Hålland  Open  

class 

Petter Ringrike
Nome  C 6 dogs  Torbjörn Örström  Nome  C 6 dogs  Malin Sundin
Open  

class 

Karsten Grönås      

 

2006 

PD300  PD150
Pulka  2-4 dogs  Stephan Ziesel  Pulka  1-2 dogs  Kenth Hjelm
Nome  6 dogs  Erik Meinhardt  Pulka  3-4 dogs  Kjell Jonsson
Open  

class 

  Manfred Witschel  Nome  6 dogs  Anders Hörnlund

 

2005 

PD300  PD150
Pulka  1-2 dogs  Sverre N. Moe  Nome  6 dogs  Eveline Koch
Pulka  3-4 dogs  Inge Eklund      
Nome  6 dogs  Atle Eikevik      
Open  

class 

  Karsten Grönås      

 

2004

PD300  PD150
Pulka  1-2 dogs  Stephan Ziesel  Nome  6 dogs  Annika Uppström
Pulka  3-4 dogs  Inge Eklund      
Nome  6 dogs  Hans Schwegel      

 

PD300  PD150
Open  

class 

  Mattias Schmidt      

 

2003 

PD300
Pulka  1-2 dogs  Stephan Ziesel
Pulka  3-4 dogs  Rupert Hirschberg
Nome  6 dogs  Pascal Rebord
Open class    Karsten Grönås

 

2002 

PD300
Pulka  1-2 dogs  Gunilla Mellgren 
Pulka  3-4 dogs  Annika Karlsson 
Nome  4 dogs  Lars Öman 
Nome  >4 dogs  Ingo Stollenwerk 

 

2001

PD300
Pulka  2-4 dogs  Annika Karlsson
Nome  4- dogs  Kristin Esset