Uppfödarlista

Detta är en lista över de uppfödare av Alaskan Malamute som är medlemmar i rasklubben och som valt att vara med på hemsidan.

Listan är  inte rekommendationer från avelsrådet eller klubben, utan listan är endast till som en förteckning. Du som valpköpare bör vara noggran i din granskning av uppfödare innan du gör ett köp.

Ni uppfödare som vill vara med på denna sida hör av er till lindmantess@gmail.com

Är du ny uppfödare och inte än har registrerat din första kull, kontakta styrelsen för mer information.

Vill ni ha eran logga med, skicka in den till lindmantess@gmail.com



Alyeskas

Synva Bratberg
Daretorp N. Hagen
522 91 Tidaholm
0502-10045
070-328 1853



Biisaiyowaq
Ida Törnwall
Kröcklinge 4
731 95 Köping
073-073 31 63
tornwall@hotmail.se


Kennel Cahppes

Anci & Henrik  Emanuelsson
Gillermossen 101
74891 Österbybruk

0295-43103 alt.070-644 43 96
Epost: cahppes@cahppes.com
http://cahppes.weebly.com/



cheeniks
Kennel Cheeniks
Mikael och Annelie Nordanlid
Ramsåsen Anneberg
66591 Kil
Micke 0725-194388.
Annelie 0738-272267
cheeniks@live.com
www.cheeniks.com


Coldspeed

Sarah Thorsell
Dingtuna Vändle 11
725 92 Västerås

0722209442
coldspeed.weebly.com



Freight Train Kennel

Daniel Kaar
Bergsamnsvägen 24
818 42 Forsbacka

070-5431799
026-612832



Kennel Heavy Fuel 

Tommy Claesson och Emilie Johansson
Hjälmsered 101
523 97 Ulricehamn

0707-866135
heavyfuel@hotmail.se

 



Jiepeer’s kennel

Frasse Hed
Hansjöv 133
79490 Orsa

070-582 21 71
frasse@jiepeers.se
www.jiepeers.se



Järnviljan´s Kennel 

Åsa & Christer Alexandersson
Hoberg Björktorpet 2138
447 91 VÅRGÅRDA

0709-817938
www.jarnviljans.se



Kalippoq

Pertti Lehtiranta och Mia Karacs
Heavägen 47
790 90 Särna

Pertti: 076-136 22 66. Mia: 076-136 22 77
petta@kalippoq.com
www.kalippoq.com



Kalldragets kennel

Helena och Hans-Åke Johannesson
Livägen 26, Östomsjön
790 90 SÄRNA

073-069 10 79
helena_6411@hotmail.com
www.kalldragets.se  



Mackinaw

Louis och Evy Liljedahl
Kaskeluokt 301
923 98 Storuman

0951-230 40
mail@louis-liljedahl.se
http://www.mackinaw.se/



Kennel Masano

Marie Saul
Bokenäskärr 243
451 96 Uddevalla

073/99 11 646
musch@spray.se



Kennel Mihakias
Kirsten och Alex Poulsen
Mullnäset 105
83392 Strömsund
0707 100 310
Alaskanmalamute@mihakias.eu
www.mihakias.com


Kennel Miles of Smile

Irene Hansen

Vårväg12-5

275 63 Blentarp

milesofsmile@milesofsmile.se

milsesofsmile.se

 



Kennel Moonlover´s

Christina Sundkvist
Lövberga 340
83395 strömsund

0767649115
cia8111@hotmail.com
http://kennelmoonlovers.blogspot.com/



Nighttrail

Karina Andreasen& Rasmus Helbo
Syrenstorpsvägen 20
83005 Järpen

0647-10460
nighttrail@nighttrail.com
www.nighttrail.se



Kennel Noatak’s

Stykketgården
Västra Sidan 248
780 69 Sörsjön, Sweden

0280-830 56 alt.070-3283056
esseth-afseer@telia.com 
www.vildmarksupplevelse.se



kennellogga

Kennel Nordic Paws
Pavlina Günther & Seykal Tas

Stora Barnviksvägen 29

134 64 Ingarö

073-373 31 44
kennel@nordicpaws.se
http://www.nordicpaws.se



unnamed

 

 

 

Polarvargens Kennel

Ann Lundgren, Stora Skedvi

E-mail: webmaster@polarvargen.com

Hemsida: www.polarvargen.com

 



 

Stensåsens Snowdogs

Konrad hammarberg
Stensåren
840 80 Lillhärdal

076-8090133



 

Shannuq’s Kennel

Nisse Ekegren
Muskarbo 102
815 91  Tierp

070- 539 4069
nisse.ekegren@spray.se
www.shannuqskennel.com



 

Snocrib kennel

Johanna Kaati
Västra Varvsgatan 24 c
972 36 Luleå

snocrib@hotmail.com

www.snocrib.se



 

Snöviddens Kennel

Lena Tuomas
Ruokojärvivägen 4
98431 Pajala

070-6334422 alt. 070-5717057
norrskenets@hotmail.com



Spotty Dot´s

My Wendel
Ljugaskog 191
286 91 Örkelljunga

0435-53519 alt. 0761-705646
my@spottydots.se
www.spottydots.se



 

Stenis Kennel

Lars Stenman
Sandgatan 6
311 31 Falkenberg

0346-58 100 alt. 0706-29 49 50
lars@steniskennel.se
www.steniskennel.se



 Team Snowquest

Sandra & Tobbe Tellström
Sulviken 310
830 05 Järpen

0647- 830 31 alt. 073 97 97 757
www.teamsnowquest.se



Tornarsuk

Joakim Svanström,Aleksandra Bersan
Sanna 181
46191 Trollhättan

0520-36133 alt. 0707-766816
a.bersan@telia.com
www.tornarsuk.se



Tämjantorpets

Ulrika Öhman
Evertsberg 401
796 91 Älvdalen

0251- 500 70 alt. 070-388 99 37
info@malamute.nu
http://www.malamute.nu/



Kennel Ulvheims
Patrik Sundqvist
Duvedalen 144
693 91 Degerfors
Telefon 0706385100
e-post: Patrik.sundqvist89@hotmail.com
hemsida: https://teamutgard.wordpress.com/


Unavoq

Toni Chrillesen
Staerevaenget 8
2791 Dragoer. Denmark

0045-61304449
unavoq@email.dk



 

Wintermornings Kennel

Cilla Petersen
Mariehultsv 5
61734 Skärblacka

011/59068 alt. 076-0524020
wintermornings@live.se
www.wintermorningskennel.se



wintervargars logga

 

 

 

 

 

Wintervargas

Jennie Kraft Hult &Tommy Kraft

Löts-Vallby 8
74951 Grillby

jennie@wintervargars.se
https://teamwintervargars.wordpress.com/